22 czerwiec 2014

Apotex Cup

W dniach 23-25 maja na wodach jeziora Turawskiego odbyły się regaty żeglarskie APOTEX CUP. W regatach wzięły udział jachty klasy Delphia 24 One Design. Impreza ta jest jedną z ośmiu które składają się na cykl nazywany Pucharem Polski klasy Delphia OD, tym roku rozgrywany po raz dziewiąty.

Regaty o Puchar Polski Klasy Delphia 24 OD rozgrywane są pod patronatem Stowarzyszenia Regatowego Klasy Delphia 24. Ich celem jest wyłonienie najlepiej żeglującej załogi i jachtu w sezonie żeglarskim 2014. Regaty rozgrywane są na nowoczesnym jachcie którego projektantem jest znany i doświadczony polski projektant Andrzej Skrzat. Producentem jachtu jest stocznia DELPHIA YACHTS Kot z Olecka jeden ze światowych potentatów w tej branży.

Łódka ma długość 730 cm, szerokość 2,5 m waży 850 kg, przy czym ok. 270 kg jest umieszczone w szybrowym mieczu. Podstawowe ożaglowanie to 31 m2, dodatkowa na kursach z wiatrem używany jest genaker o powierzchni 45 m2, jak przystało na konstrukcje monotypową jednakowe są podstawowe dla właściwości i szybkości jachtu elementy: kadłub, miecz, płetwa sterowa , waga i takielunek. Dzięki temu regaty wygrywa najlepiej żeglująca załoga a nie ta dysponująca najlepszą łódką.

Regaty Pucharu Polski odbywają się na różnych akwenach w całej Polsce od Bałtyku i Zatoki Gdańskiej poprzez Mazury na jeziorze Solińskim kończąc.

DELPHIA 24 APOTEX CUP TURAWA 2014