9 stycznia 2012

Cel 2012 - Z Apotex-u do Londynu

Dzięki sponsorom takim jak Apotex INC. niepełnosprawni zawodnicy Klubu IKS „Smok" Lotos Apotex Orneta w 2011r uczestniczył w blisko 30-stu imprezach sportowych m.in. Mistrzostwa Polski, Świata, Pucharze Świata... aż wreszcie uzyskując akredytacje uczestnictwa w tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012!

Fot. Gazeta Krakowska, 16-17.04.2011

Fot. Gazeta Krakowska, 16-17.04.2011

„To był jeden z najlepszych sezonów w naszej historii – mówi Bogdan Król, trener i zawodnik Smok Lotos Apotex Orneta, klubu zrzeszającego niepełnosprawnych sportowców ścigających się na wózkach." [28.12.2011 Dziennik Elbląski]

W 2011r. zawodnicy klubu IKS „Smok" Apotex brali udział w 27 zawodach rangi krajowej i zagranicznej. Największe sukcesy sportowe odniosła zawodniczka Monika Pudlis wygrywając 2 razy Puchar Świata w Kanadzie, 2 razy III miejsce w Pucharze Świata w Hiszpanii, 2 razy IV miejsce na Mistrzostwach Świata w Danii. Punkty rankingowe uzyskane w Pucharze Świata i Pucharze Europy zapewniają udział Monice w Paraolimpiadzie Londyn 2012. W krajowych zawodach zawodnicy z klubu uzyskali również znaczące sukcesy wygrywając wiele maratonów i biegów ulicznych. W Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy zawodnicy zdobyli 2 srebrne medale, natomiast w Szosowych Mistrzostwach Polski klub zdobył 11 medali : 4 złote, 4 srebrne, 3 brązowe. Po raz trzeci z rzędu drużyna zajęła I miejsce. Troje zawodników z klubu powołanych jest do Kadry Polski.

W 2011r. dzięki m.in. Apotex INC. udało się zakupić nowe ubiory startowe, wózek o wartości 20 000 złotych i inny osprzęt do pozostałych wózków. W połowie roku zawodnicy brali też udział w klubowym zgrupowaniu sportowym. Pomoc finansowa umożliwiła wszystkim zawodnikom należyte przygotowanie do startów w zawodach sportowych oraz pozwoliła udoskonalić i naprawić zużyty osprzęt w innych wózkach. Daje to komfort pracy zawodnikom i mobilizuje do dalszych działań sportowych. Bez wątpienia życzliwa pomoc Apotex INC. niepełnosprawnym sportowcom, pozwala mieć nadzieję na dalszą współpracę, a przede wszystkim wspomagać zawodników w realizacji przyszłych planów sportowych. Jest to szczególnie ważne z uwagi na zbliżającą się Paraolimpiadę Londyn 2012.

Tegoroczne osiągnięcia sportowe zrealizowane były również dzięki pomocy finansowej innych sponsorów min; PGNiG, Grupa Lotos, PKO BP, Michelin Polska, Fit Line.

O podsumowaniu, planach na przyszły rok Bogdan Król w ostatnim wywiadzie dla Dziennika Elbląskiego w tym roku.

Lekka atletyka. Wózkarze z Ornety są najlepsi w kraju Monika powalczy o medal na igrzyskach

Jerzy Kuczyński - j.kuczynski@dziennikelblaski.pl

To był jeden z najlepszych sezonów w naszej historii - mówi Bogdan Król, trener i zawodnik Smoka Lotos Ometa, klubu zrzeszającego niepełnosprawnych sportowców ścigających się na wózkach.

Niepelnosprawni sportowcy klubu z Ornety, ścigający się na wózkach napędzanych rękami, nie mają sobie równych w kraju. O kończącym się 2011 r. i planach na przyszłość rozmawiamy z zawodnikiem i zarazem trenerem 56-letnim Bogdanem Królem.

Bogdan Król Fot. Ryszard Biel

Bogdan Król Fot. Ryszard Biel

Jest Pan zadowolony z wyników jakie osiagaliście w 2011 r.?

To był jeden z najlepszych sezonów w historii naszego klubu. Nie mieliśmy sobie równych podczas mistrzostw Polski na bieżni i na szosie. Nie brakowało także sukcesów zagranicznych. Barwy naszego klubu reprezentowało w sumie 22 zawodników i każdy dołożył swoją cegiełkę.

W tym roku po raz trzeci zdobyliście tytuł drużynowego mistrza Polski. Nikt nie jest w staDie Wam zagrozić?

Są silne ośrodki w Bielsku Białej, Szczecinie czy Katowicach, ałe w tej chwili wszystkich bijemy na głowę.

Liderem zespołu jest Monika Pudlis, a co z Bogdanem Królem?

Pudlis, 33-letnia zawodniczka, od sześciu lat ściga się na wózku i jest bezapelacyjnie najlepsza w Polsce. Nigdy jeszcze nie przegrała z krajową rywalką. Wzięła udział w ponad 140 wyścigach i zawsze stawała na najwyższym stopniu podium. Jest wielokrotną mistrzynią Polski na wszystkich dystansach. Jeśli chodzi o mnie to nadal nie rezygnuję ze startów. W tym roku wziąłem udział w 25 wyścigach, z których 15 wygralem. Zdobyłem m.in. tytuł szosowego mistrza Polski w czasówce na 10 km oraz ze startu wspólnego na 38 km.

Pudlis ma szansę zdobyć medal na przyszłorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Londynie?

Monika już w tym sezonie pokazała że zalicza się do ścisłej czołówki światowej. Przypomnę, że była czwarta na mistrżostwach świata w czasówce na 18 km oraz w maratonie. W igrzyskach weźmie udział osiem zawodniczek. Celem Moniki jest walka o medale. Jak sama stwierdza, ma olbrzymie szanse go zrealizować.

Jak będą przebiegały przygotowania do nowego sezonu?

Przygotowania rozpoczniemy już w lutym. Będziemy trenowali w siłowni, hali i jeśli pogoda będzie dopisywała także w terenie. Pierwsze starty przewidziane są na kwiecień. A Monika Pudlis już na początku lutego wyjedzie na trzytygodniowe zgrupowanie w Hiszpanii. Tam będzie trenowała pod okiem trenera kadry Tomasza Bartosika.